• zdjęcie

Przebudowa

Miejska Biblioteka Publiczna w Sieradzu, ulica Polna 36A, Park Broniewskiego. Biblioteka Główna, miejsce które w ciągu ostatnich miesięcy przeżyło metamorfozę… prawdziwą podróż w czasie. W ciągu niespełna roku Biblioteka przeniosła się o pół wieku, z końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w rok 2018. Jeszcze niedawno był to nieduży piętrowy budynek, adaptowany na potrzeby biblioteczne z jednorodzinnego domku mieszkalnego. Ciasny i pękający od nadmiaru książek. Z kręconymi schodami, które skuteczne uniemożliwiały dostęp do pomieszczeń na piętrze osobom starszym i mającym trudności  z poruszaniem.

Teraz jest to nowoczesny przeszklony gmach. Dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich i pomocy Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta trzykrotnie zwiększyła się powierzchnia użytkowa obiektu. Dobudowano część budynku od strony południowo wschodniej, nową przeszkloną klatkę schodowej i szyb windy,  zaadaptowano na magazyny piwnice pod całym budynkiem. Na parterze powstała duża Wypożyczalnia, na piętrze Czytelnia, która może pomieścić dwa razy więcej użytkowników niż do tej pory.

Zapewnienie dostępu do biblioteki osobom mającym problemy z poruszaniem, osobom na wózkach, było jednym z ważniejszych założeń już na etapie tworzenia projektu i występowania o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Regionalnego. Efekt przebudowy jest widoczny już na pierwszy rzut oka. Gdy staniemy przed Biblioteką, widzimy szerokie wygodne schody, a obok przeszklone drzwi do windy i domofon. Po jego naciśnięciu bibliotekarz uruchamia urządzenie i czytelnik może ściągnąć windę do poziomu gruntu. Szerokie drzwi umożliwiają wjazd do środka wózkiem inwalidzkim. Na konsoli sterującej przyciski: G to poziom gruntu, stąd rozpoczynamy naszą jazdę i ten przycisk naciskamy, gdy chcemy opuścić budynek. Przycisk 0 to poziom parteru, tutaj znajduje się Wypożyczalnia i ubikacja, do której również można wjechać wózkiem. W Wypożyczalni szerokie przejścia miedzy regałami pozwalają na swobodny dostęp. Tutaj także znajduje się katalog komputerowy, gdzie można sprawdzić dostępność konkretnej książki, lub poprosić o pomoc bibliotekarza. Na poziom pietra, gdzie jest Czytelnia wjeżdżamy naciskając przycisk z cyfra  1.

Wychodząc na przeciw oczekiwaniom użytkowników zwiększyliśmy naszą dostępność poprzez zwiększenie ilości godzin, w których placówka będzie otwarta. Docelowo będzie to od 8.00 do 18.00, od poniedziałku do piątku. Będziemy także pracować w pierwszą i ostatnią sobotę miesiąca.

A dla tych, którzy mimo wszystko nie zdążą przed zamknięciem biblioteki przygotowaliśmy wyjście awaryjne, które z powodzeniem zdaje egzamin w innych bibliotekach – tak zwaną Wrzutnię. Specjalne urządzenie ustawione na schodach przez budynkiem, w które spóźniony czytelnik może włożyć bezpiecznie przyniesione książki, żeby nie dźwigać ich z powrotem do domu. Książki te oczywiście następnego dnia zostaną odpisane z jego konta.

Strefa banerowa