• zdjęcie

Spotkania z pasjami

Przez lądy i morza" - 12. ostatnie "Spotkanie z pasjami" za nami.

Bohaterem ostatniego już ,,Spotkania z pasjami” był podróżnik, eksplorer oraz dziennikarz – Jacek Pałkiewicz. Celem tego spotkania było przybliżenie podróży, które odbył zaproszony gość oraz zachęcenie zebranych do organizowania ,,własnych” wypraw. Jacek Pałkiewicz zaznaczył przy tym, że niezależnie od wieku można ,,poznawać” nowe miejsca – wystarczy tylko chcieć. Seniorzy podziwiali dziennikarza za siłę, chęć podróżowania oraz odkrywania nieznanych mu obszarów świata. Pomimo licznych wypraw, w których bierze udział znajduje też czas na rodzinę, którą ma we Włoszech.  Spotkanie to było doskonałym zwieńczeniem ,,Spotkań z pasjami” zorganizowanych przez Fundację Orange. Sieradzcy seniorzy mają nadzieję, że organizatorzy powtórzą cotygodniowe ,,spotkania czwartkowe” za jakiś czas bowiem była to dla nich doskonała forma aktywizacji społecznej.

Paulina Bartosik


"Wielo-pasje" czyli jak łączyć nasze zainteresowania. Wirtualne spotkanie z Hanną Bakułą

Celem 11 już "Spotkania z pasjami" było pokazanie seniorom, że można mieć różnorodne pasje, które mogą być realizowane  w jednym czasie. Osobą, która to potrafi okazała się Hanna Bakuła : malarka, projektantka kostiumów, pisarka i publicystka. Za pośrednictwem Internetu mogliśmy posłuchać w jaki sposób autorka programu łączy te "wielo - pasje". Według gościa jedyne, co nas ogranicza w realizacji naszych marzeń jesteśmy my sami. Seniorzy podziwiali panią Hannę za szczerość, otwartość wypowiedzi, choć nie ze wszystkimi poglądami się zgadzali. Ponieważ na spotkanie przychodzą głownie kobiety, uśmiech na twarzach wywołała wypowiedź na temat mężczyzn w wieku 50+. Po spotkaniu  z niemałymi emocjami wywiązała się dyskusja o pasjach  i kontrowersyjnych poglądach gościa.

"Europa marzeń a doświadczenia życiowe"  - 10 "Spotkanie z pasjami" za nami

Gościem 10 już "Spotkania z pasjami", które odbyło się pod hasłem "Europa marzeń a doświadczenie życiowe" była Elżbieta Skotnicka - Illasiewicz. Pani profesor pokazała, jak wielką rolę odegrały osoby starsze w kształtowaniu się współczesnej Europy i jak ich doświadczenia życiowe mogą jeszcze wpływać na tworzenie się Unii Europejskiej. Ważnym elementem spotkania było pokazanie, jak seniorzy obecnie odbierają Unię Europejską, oraz jak kształtowały się oceny Unii na przestrzeni lat. Spotkanie z panią Elżbietą według seniorów było bardzo cenne, ponieważ wyjaśniło i rozwiało wiele wątpliwości i złamało barierę schematycznego myślenia o UE. Podobało się, że w sposób jasny i zwięzły zostały podane argumenty wejścia i bycia w UE. Zabrakło natomiast konkretnych podpowiedzi, w jaki sposób seniorzy  mają znaleźć swoje miejsce w tej nowej rzeczywistości.


"Oswoić cyfrowy świat' - spotkanie z Robertem Jurkiem

 7 listopada 2013 r. odbyło się dziewiąte „wirtualne” spotkanie zorganizowane przez Fundację Orange. Internetowym gościem był Robert Jurek – latarnik Polski Cyfrowej – który będąc po 50. roku życia nauczył się obsługi komputera i Internetu. Od pewnego czasu zajmuje się popularyzacją obsługi urządzeń wśród ludzi starszego pokolenia oraz pomaga im przezwyciężyć strach przed ich użytkowaniem. Dzięki jego staraniom ponad 40 osób przełamało barierę lęku. Nasz gość podzielił się z seniorami tajnikami radzenia sobie w tym wieku z nowoczesnymi urządzeniami, a także do jakich celów warto wykorzystać ich możliwości. Któż zatem wie, może dzięki temu spotkaniu nasi seniorzy przełamią swoją barierę używania komputera i Internetu do załatwiania własnych spraw, a tym samym do oszczędności czasu.  Paulina Bartosik


8 "Spotkanie z pasjami" z Magdaleną Fikus 

"Nauka jako pasja? Tak!" - to tytuł kolejnego, już 8 spotkania z pasjami, które odbyło się w dniu 31.10.2013r.  Tym razem bohaterką spotkania była Magdalena Fikus - biolożka specjalizująca się w biochemii kwasów nukleinowych, biofizyce oraz inżynierii genetycznej. Wiele lat temu pani profesor zdając sobie sprawę , że pojęcia i język, jakimi posługuje się w nauce mogą być dla większości osób niejasne, postanowiła w prosty sposób przedstawiać skomplikowane treści naukowe, nie tylko ze swojej dziedziny. W ten sposób powstał projekt Kawiarni Naukowych oraz Festiwalu Nauki. Projekty te rozpoczęła już na emeryturze i stały się całym jej życiem. Pani Magdalena Fikus swoją wiedzą, zaangażowaniem zachwyciła uczestników. W dyskusji seniorzy chwalili panią Magdalenę za pomysł tworzenia kawiarni naukowych w rożnych miejscach rekreacyjnych. Nie zgodzili się jednak z panią Profesor, że biblioteki to złe miejsce do organizowania takich spotkań. Seniorzy zadeklarowali, że wykorzystają podpowiedzi pani Magdaleny, jak ciekawie spędzać czas z wnukami. Czynnie uczestniczyli w zadawaniu pytań do gościa programu. Najbardziej podobał się pomysł założenia kawiarenki naukowej i to, że można wykorzystać potencjał wiedzy ludzi z własnej miejscowości. Ci którzy znaleźli czas w tak niefortunnym dniu, uznali, że było to jedno z najciekawszych spotkań, choć osoba była mało znana.


"Ahoj, kapitanie!" - siódme "Spotkanie z pasjami

"Ahoj, kapitanie! Gdzie ta keja? Gdzie ten jacht?" - taki tytuł miało siódme "Spotkanie z pasjami". Odbyło się ono 24 października w Filii nr 1 MBP oraz Biblioteki WSHE. Za pośrednictwem Internetu zebrani słuchacze wysłuchali Romana Zamyślewskiego - bydgoskiego żeglarza, który jako nastolatek odkrył swoją pasję do żeglarstwa. Podczas tego eventu zebrani dowiedzieli się: o jego początkach yachtingu, podróżach wodnych, działalności stowarzyszenia "Szkoła Przygody", którego jest  założycielem a członkostwo w nim jest całkowicie darmowe oraz o napisanych przez niego publikacjach dotyczących polskich akwenów wodnych m.in. map przydatnych do pływania żaglówką. W czasie wirtualnego spotkania kapitan Roman Zamyślewski zaznaczył, że w każdym wieku można nauczyć się żeglarstwa, gdyż nie jest to trudna sztuka do opanowania. Któż zatem wie, może wśród sieradzkich seniorów, którzy co tydzień uczęszczają na "spotkania czwartkowe", drzemie śródlądowy wilk morski?...


"Spotkanie z pasjami" z Mariolą Zimnicką

W dniu 17.10.2013 r. seniorzy po raz szósty spotkali się na wirtualnym spotkaniu, którego bohaterką była Mariola Zimnicka - założycielka i koordynatorka Uniwersytetu Tanecznego Trzeciego Wieku. Po transmisji seniorzy chętnie wzięli udział w dyskusji na temat pani Marioli i jej pasji. Podziwiali gościa za wielką aktywność i zaangażowanie w swoją prace, a także za wspaniałą formę, sylwetkę i radość, którą przynosi jej taniec. Jak powtarza Mariola Zimnicka "taniec jest terapią, która pomaga przechodzić przez trudne momenty w życiu". Dlatego sama propaguje ideę terapii poprzez taniec i zaraża nią wszystkich seniorów. Według Pani Marioli "taniec jest modlitwą nóg", z czym także zgodzili się nasi seniorzy zgromadzeni na spotkaniu. Spotkanie z Mariolą Zimnicką zachęciło seniorów do odkrywania w sobie nowych pasji oraz rozpoczęcia niezwykłych przygód z tańcem. Bo każdy może tańczyć, gdy mu tylko muzyka w sercu gra ...


"Spotkanie z pasjami" z DJ Wiki

W dniu 10 października 2013 r. seniorzy po raz piaty spotkali się przed ekranem, aby uczestniczyć w spotkaniu z babcią Wiki (jak nazywa ją młodzież) – Wirginią Szmyt. Po transmisji seniorzy chętnie wzięli udział w dyskusji na temat DJ Wiki i jej pasji. Podziwiali gościa za pomysłowość, przełamywanie stereotypów, klasę. Spodziewali się raczej kobiety przebranej za dj. w czapce z daszkiem. Tymczasem zobaczyli kobietę elokwentną, uśmiechniętą, pełnią życia. Zachęciło to seniorów do "odkurzenia" własnych umiejętności i poszukiwania swojego miejsca na ziemi.


 Spotkanie z pasjami z "Latającymi babciami i dziadkami"

W dniu 3 października br. odbyło się 4 spotkanie z pasjami. Tym razem gośćmi spotkania byli "Latające babcie i dziadek" z Łodzi. Panie i Pana połączyła wspólna pasja: pisanie utworów dla dzieci i przedstawianie ich w przedszkolach, domach dziecka i innych placówkach dziecięcych. Nasze słuchaczki zainteresowała taka inicjatywa, ponieważ po wcześniejszych spotkaniach narodził się pomysł teatru amatorskiego. Można było zobaczyć, jak radzą sobie z tym inni. "Latające babie" zachwyciły swoją pomysłowością strojów, zdobywaniem środków na wydawanie swoich utworów, talentem aktorskim i pogodą ducha. Niezwykły optymizm zaraził słuchaczów spotkania.


 Po wirtualnym spotkaniu z Teresą Lipowską

26 września b.r. w siedzibie książnic Filii nr 1 MBP oraz Biblioteki WSHE odbyło się trzecie ,,Spotkanie z pasjami” organizowane przez Fundację Orange. Tym razem o ,,codziennych radościach” opowiadała aktorka Teresa Lipowska – znana między innymi z roli Barbary Mostowiak w serialu ,,M jak miłość”. Frekwencja sieradzkich seniorów, podobnie jak w poprzednich spotkaniach, była bardzo wysoka. Prelekcji wysłuchało bowiem 19 osób. Uczestnicy spotkania tym razem dowiedzieli się o świadomym wyborze pracy zawodowej oraz o ukrytym talencie Pani Teresy – umiejętności gry na fortepianie, która obecnie z powodu licznych obowiązków została zarzucona. Aktorka podkreśliła także, że wszystkie kreowane przez nią postaci są ważne, gdyż wkłada w nie ,,całe swoje serce”, ale najważniejszą jest zawsze ostatnia, grana przez nią rola. Opowiedziała także o książce ,,Siła codzienności” Marzanny Graf – Oszczepalińskiej, w której została zawarta jej historia życiowa oraz zachęciła słuchaczy wideokonferencji do sięgnięcia po tę lekturę. Na koniec zaapelowała by niezależnie od sytuacji być pozytywnie nastawionym do życia, czerpać radość oraz zaakceptować różnice występujące między osobami. Zaznaczyła także, że należy być szczęśliwym oraz warto przypominać sobie dobre rzeczy w życiu, pomimo przeciwności losu. Po tej części – podobnie jak przy poprzednich czwartkowych wydarzeniach – bohater wideokonferencji odpowiadał na pytania użytkowników. Po zakończonym evencie  przemiłe seniorki zapewniły, że pojawią się na następnym spotkaniu.  Paulina Bartosik


Spotkanie z Krystyną Jandą za nami

 19 września 2013 r. w siedzibie Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Biblioteki WSHE w Sieradzu odbyła się druga wideokonferencja z cyklu dwunastu ,,Spotkań z pasjami” Fundacji Orange.  Sieradzcy seniorzy i tym razem licznie przybyli na owy „event” do książnicy. Prelekcji Krystyny Jandy pt. ,, jak motywować ludzi do działania” wysłuchało 18 osób.  Po krótkim wprowadzeniu o godzinie 11.15 rozpoczęło się wystąpienie znakomitej, polskiej aktorki. Słuchacze dowiedzieli się o przypadkowym rozpoczęciu kariery aktorskiej oraz o anegdotach związanych z pracą zawodową gwiazdy polskiego kina i teatru. Dostali także cenne rady dotyczące stawiania sobie nowych celi w życiu oraz próbie nowych rzeczy, które mogą mieć wpływ na ludzką egzystencję. Aktorka zapewniła także, że wiek nie jest przeszkodą w próbie zmiany swojego życia – czym podkreśliła pasję do działania oraz energię drzemiącą w każdym z ludzi. Na sam koniec prelekcji podpowiedziała słuchaczom na co zwrócić uwagę podczas zakładania kółka teatralnego. Po tej części – podobnie jak przy pierwszym spotkaniu – bohater wideokonferencji odpowiadał na pytania użytkowników. Sieradzcy słuchacze tym razem także nie zawiedli i włączyli się w aktywne zadawanie pytań aktorce.Narodził się też pomysł utworzenia teatru amatorskiego.  Wypowiedzi i sugestie „wirtualnego gościa” skłoniły słuchaczki do dyskusji oraz zapewnień o uczestnictwie w następnych ,,spotkaniach czwartkowych”.  Paulina Bartosik 

Pierwsze "Spotkanie z pasjami" Fundacji Orange za nami

 W dniu 12 września 2013 r. w czytelni Filii nr 1 MBP oraz Biblioteki WSHE odbyło się spotkanie (w technice streamining-u online) pt. ,,Jedzenie łączy, czyli jak szybko i niedrogo zorganizować poczęstunek” z rodzeństwem polskich kucharzy oraz restauratorów Agnieszką i Marcinem Kręglickimi – pierwsze z cyklu 12 spotkań z pasjami Fundacji Orange, współfinansowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, mające na celu aktywizację polskich seniorów. W wydarzeniu uczestniczyło 18 osób. Na video-konferencji najpierw przywitano przybyłych gości i wprowadzono uczestników w tematykę eventu, opisano bohaterów spotkania oraz zaproponowano poczęstunek, który zapewniony został przez w/w organizatorów . Druga część spotkania polegała na wysłuchaniu przez zebranych prelekcji bohaterów spotkania. Na wizji opowiadali o swojej pracy, jedzeniu, przygotowywali własnoręcznie poczęstunek a co najważniejsze pokazali jak szybko przygotować coś dla gości mając w lodówce tylko zdrowe ”standardowe” produkty. Zaznajomili także słuchaczy jak przygotować przekąski (głównie miniaturowe kanapeczki podane na warzywach) oraz od czego uzależnić ich ilość. Po owym przedstawieniu „wirtualni goście” odpowiadali na pytania użytkowników wytypowane przez organizatorów. Sieradzcy słuchacze aktywnie włączyli się w zadawanie pytań.Po zakończonej video-konferencji słuchaczki wydarzenia jeszcze przez kwadrans wymieniały się spostrzeżeniami na temat relacji oraz przygotowywania potraw. Na zakończenie podziękowano zebranym za tak liczne przybycie oraz poproszono o uczestnictwo podczas kolejnych sieradzkich ,,czwartkowych spotkań”, które będą trwały przez blisko dwa miesiące - do końca listopada 2013 roku. Spotkanie stało się inspiracją do zorganizowania wystawy „Smaki świata” i wyeksponowania literatury o tematyce kulinarnej.   Paulina Bartosik


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strefa banerowa