• zdjęcie

„451° Fahrenheita” na 5. spotkaniu DKK w Bibliotece Głównej

Dnia 07.05.2019 r. odbyło się 5. spotkanie DKK, działającego w Bibliotece Głównej MBP w Sieradzu. Omawialiśmy książkę z klasyki literatury science fiction – „451° Fahrenheita” Ray’a Bradbury’ego.

Dla członków Klubu była to pierwsza styczność z tego typu pisarstwem. Po początkowej niechęci (wszyscy przyznali, że sami by po tę książkę nie sięgnęli) pojawiło się zaciekawienie i stwierdzenie, że lektura była warta poświęconego czasu. Możliwość poznania nowego gatunku literackiego i dostrzeżenie jego walorów było bezcennym doświadczeniem czytelniczym.

Większość z nas przyznała, że pod względem warsztatowym książka nie jest napisana najlepiej, jednak zachwycił nas jej przekaz. Nasza dyskusja skupiła się przede wszystkim na wizji, jaką w latach 50. XX wieku snuł jej autor, a która niepokojąco zaczyna się iścić. Nie palimy co prawda książek, ale coraz rzadziej po nie sięgamy, a centrum naszego zainteresowania stają się prymitywne, natychmiast gratyfikujące rozrywki, które nas odczłowieczają i rujnują relacje międzyludzkie. Mniej rozmawiamy i częściej wpatrujemy się w ekrany smartfonów i komputerów.

Mimo tego, że książka sięga po elementy typowe dla literatury science fiction, to osoby, które na co dzień jej nie czytają, potrafiły zauważyć uniwersalność powieści i refleksyjnie się do niej odnieść.


Zdjęcie: 

Strefa banerowa