• zdjęcie

„KIEDYŚ USIĄDZIEMY W OGRODZIE” – WIECZÓR AUTORSKI O. ELIGIUSZA DYMOWSKIEGO W FILII NR 2 MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SIERADZU

 „Dziś sieradzka „Anima” (po łacinie „Dusza”)
serdecznie (łac. „kordialnie”) wita Ojca Eligiusza.
Rzadkie imię, piękne, już wybór fatygą,
pochodzi też z łaciny: wybierać = „eligo”.
Zatem Wybraniec Boży, poeta dla ludzi,
niejednego do poezji jego wiersz obudzi.
Według astrologów Eligiusz, jeśli kto ciekawy,
nie lubi rywalizacji i nie szuka sławy.
Nasz Gość – globtroter i języków znawca,
cudnych tomików wierszy kilkunastu sprawca
pisze o ludzkich sprawach, o upadkach, wzlotach,
i tak jak Pani Wisława – pisze też o kotach,
pisze o boskich sprawach, czego ludziom trzeba,
jak ujął to Prof. Ligęza: ”Dotknął skrawka nieba”.

Nie zapomnij zatem, Ojcze Eligiuszu,
o Sieradzu, „Animie” i o tym arkuszu!
A w Bronowicach Wielkich/Małych niech jesień wesoła
I „Wesele” do dziś niech trwają – bez tańca Chochoła…”

Tym okolicznościowym wierszem przywitał krakowskiego poetę, franciszkanina o. Eligiusza Dymowskiego Marek Marciniak podczas spotkania zorganizowanego 12 października 2017 r. przez książnicę szpitalną - Filię nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Współorganizatorem tego wydarzenia było Koło Literackie „Anima”.                       

O. Eligiusz Dymowski urodził się w Sannikach na Mazowszu. Jest franciszkaninem, wykładowcą teologii pastoralnej, poetą i krytykiem literackim. Studiował w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie oraz na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Doktoryzował się w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W latach 1999-2005 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego OO. Franciszkanów w Krakowie  – Bronowicach Wielkich. Obecnie jest przełożonym i proboszczem franciszkańskiej parafii w Krakowie - Bronowicach Wielkich. Jest autorem licznych publikacji z zakresu teologii i literatury. Opublikował 14 tomików poetyckich. Jego wiersze były tłumaczone na język włoski, francuski, chorwacki, macedoński, serbski, słoweński, esperanto, angielski i rosyjski. Niedawno zespół Des Cartes nagrał płytę z piosenkami skomponowanymi do jego utworów.

Podczas spotkania o. Eligiusz Dymowski prezentował swoje mądre i ciepłe wiersze i opowiadał o swoim życiu i twórczości. Okazało się, że pierwsze utwory zaczął pisać jeszcze w szkole podstawowej, ale po kilku latach wszystkie je spalił. W młodości wahał się czy wybrać kapłaństwo czy aktorstwo. Będąc uczniem i studentem grał w drużynie piłkarskiej. Przez kilka lat mieszkał we Włoszech, zachował piękne wspomnienia z pobytu w tym kraju. Obecnie jest proboszczem franciszkańskiej parafii w Bronowicach Wielkich.

Akcentem muzycznym spotkania był występ saksofonisty Patryka Szkudlarka, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej w Sieradzu. Imprezę poprowadził dziennikarz radiowy Piotr Spottek.

O atmosferze wydarzenia najlepiej chyba świadczą wpisy do kroniki bibliotecznej:

- „Ciekawy wieczór, niesamowita Osobowość Poety. Cieszę się, że uczestniczyłam w spotkaniu.”

- „Dziękujemy za przepiękne słowa – to był wspaniały wieczór.”

A bohater spotkania napisał:

„Z wdzięcznością za zaproszenie, przyjęcie i cudowną atmosferę. Za serce i dobroć niech niebiosa obdarzą uśmiechem. Z franciszkańskim promykiem radości." - O. Eligiusz Dymowski


 

Strefa banerowa