• zdjęcie

Ireneusz Wolman gościem Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 MBP

W dniu 5 kwietnia 2017 r. Dyskusyjny Klub Książki gościł Ireneusza Wolmana, pasjonata Ziemi Chojeńskiej i autora wielu książek o tymże regionie oraz dr Zbigniewa Łuczaka - Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sieradzu, który był konsultantem historycznym najnowszej książki "Incipiens".

 „Incipiens” - to powieść historyczna, której akcja osadzona w latach 1400 – 1433, toczy się głównie na terenach Chojnego, Bobrownik, Barczewa i Stoczek. Głównymi bohaterami powieści są: dziedzic i rycerz Mszczuja Barczewski oraz Maciek – chłopak z Choynego, późniejszy sołtys wioski. Książka opisuje też warunki życia zwykłych ludzi i ich zajęć takich jak polowanie, wytwarzanie półtoraka, łowienie ryb, rycerskie uczty czy wesela.

Na kanwie losów bohaterów, autor w ciekawy sposób przedstawia i opisuje powszechnie znane miejsca i wydarzenia historyczne, takie jak zamek w Sieradzu, spiskowanie możnowładców przeciwko Królowi Władysławowi Jagielle, przygotowanie do wojny z Państwem Krzyżackim, Bitwę pod Grunwaldem oraz wiele innych, t.j. Lokowanie wsi Choyne na prawie niemieckim.

Klubowicze korzystając z obecności autora na spotkaniu mogli skonfrontować i wyjaśnić swoje spostrzeżenia, uwagi i wątpliwości bezpośrednio z autorem. Było to niezwykle cenne doświadczenie dla wszystkich uczestników spotkania.

Nasz gość Ireneusz Wolman obdarował klubowiczów niezwykłą niespodziankę - książką „Chojne – wieś Ziemi Sieradzkiej 2”.

Na spotkaniu można było też nabyć omawianą powieść „Incipiens” wraz z autografem. 

 

Strefa banerowa