• zdjęcie

Prelekcja o Paryżu Krzysztofa Pietrycha w Filii nr 1

Paryż jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast przez turystów i z reguły wywołuje skrajne emocje: jedni są zachwyceni, inni natomiast twierdzą, że jest przereklamowany. Pisarka Marta Orzeszyna uważa, że ”i jedni i drudzy mają rację”.

Choć prelekcja Krzysztofa Pietrycha trwała 2 godziny, poznaliśmy zaledwie zarys historii miasta, jego charakteru, niektóre zabytki, miejsca  związane z kulturą, kultem i budowle, stanowiące symbol Paryża. Należały do nich: Montmartre, dzielnica zamieszkiwana  przez artystów końca XIX w., a obecnie klimatyczne miejsce z muzeami, kawiarenkami, sklepikami, miejscami rozrywki takimi jak : Moulin Rouge, Place Pigalle. W miejscu tym, nie można pominąć górującej nad miastem, lśniąco-białej bazyliki Sacre Coeur, czy Kościoła św. Piotra z kolumnami sięgającymi czasów rzymskich. Kolejnym wspomnianym  miejscem był Wersal, z bogatą historią, przepychem, monumentalnymi budowami i niekończącym się ogrodem z fontannami, basenami i uroczymi zakątkami. Dzielnica łacińska, zwana „uniwersytecką”, z Sorboną, College de France, gdzie wykładał Adam Mickiewicz, czy z Panteonem  - miejscem narodowej pamięci, gdzie spoczywają wybitni francuzi, oraz także Maria Skłodowska-Curie. W prelekcji nie zabrakło też symbolu Paryża wieży Eiffla, Katedry Norte Dame, Łuku Tryumfalnego, pól Elizejskich, Placów : Zgody, Gwiazdy, czy Przed Operą, XIX-wiecznych galerii, np. La Fayette, muzeów czy Centrum Pompidou. Warto też wg naszego Gościa odbyć rejs Sekwaną, podziwiając piękne mosty, parki i zapierające dech w piersiach fasady zabudowań, natomiast panoramę Paryża warto podziwiać z tarasu widokowego Montparnasse. Nie można też pominąć Kościoła Polskiego, czy Św. Magdaleny z ciekawymi rzeźbami.

Dziękujemy Krzysztofowi Pietrychowi za ciekawą, prelekcja o Paryżu z kontekstami historycznymi, społecznymi,  popartą galerią zdjęć.

Strefa banerowa