• zdjęcie

"Simona Kossak" w Filii nr 1

 W dniu 12 września br. uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 zebrali się po wakacyjne przerwie, by omówić książkę Anny Kamińskiej pt. „Simona – opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”.

Dzięki tej książce mogliśmy poznać, trochę zapomnianą, niezwykłą postać ze znanego rodu Kossaków - Simonę Kossak profesora nauk leśnych, biologa, która swoje życie poświęciła ratowaniu puszczy białowieskiej. W mniemaniu najbliższych, miała być czwartym Kossakiem i kontynuować tradycje rodzinne. Ku rozczarowaniu rodziców urodziła się kobietą i nie odziedziczyła talentu po ojcu. Nieakceptowana przez rodzinę,  odnalazła własną niezależną drogę. Zamieszkała na „Dziedzince”, w środku puszczy Białowieskiej, by zająć się psychologią zwierząt. Te obserwacje pomogły jej w zrozumieniu samej siebie.  Wśród zwierząt znalazła to, czego nie otrzymała od ludzi. Miejscowi nazywali ją czarownicą.

Nie wszystkim klubowiczom podobała się ta kontrowersyjna postać. Wobec Simony nie można pozostać obojętnym: można ją jednocześnie i podziwiać i nie lubić. Książka niewątpliwie na nowo opowiada, porusza i odkrywa tajemnice Kossaków i Kossakówki.

Zdjęcie: 

Strefa banerowa