• zdjęcie

Spotkanie autorskie z Januszem Ziarnikiem w Filii nr 1

W dniu 9 marca 2023 r. Dyskusyjny Klub Książki w związku z omówieniem książki pt. „Rzecz rzecze” gościł  Janusza Ziarnika – pedagoga, autora książek, redaktora „Nad Wartą” i „Sieradzkich Szlaków”, fotografa i człowieka niezliczonej liczby zainteresowań.

Na spotkaniu mogliśmy posłuchać o ciekawej historii powstania opowiadań i szczególnych okolicznościach, w jakich były tworzone, a także o warsztacie ich powstawania. Do wydania książki o „rzeczach ukrytych w rzeczownikach” skłoniły Autora pozytywne opinie osób, które ją czytały.

Słuchacze mieli możliwość podzielenia się swoimi uwagami i przemyśleniami na temat tej lektury. Myślę, że obie strony spotkania zyskały nowe spojrzenie na to dzieło.

W moim mniemaniu propozycją Janusza Ziarnika jest  zatrzymanie się choćby na chwilę na otaczającym nas świecie przedmiotów. To jest tak,  jakby ktoś wysadził nas z pędzącego pociągu intercity i dalsze podróżowanie odbywało się piechotą.   Ku naszemu zdziwieniu, to zatrzymanie sprawia, że zaczynamy widzieć otaczający nas świat: czujemy zapach, dotyk, temperaturę, dźwięki, wracają wspomnienia, czego nie można dostrzec i doświadczyć w rozpędzonej maszynie. Podobnie rzecz się ma w życiu z otaczającymi przedmiotami, które, gdy się na chwilę zatrzymamy i poświęcimy trochę uwagi,  nabierają znaczenia i nie tylko one zyskują swoją tożsamość, ale my także poprzez nie widzimy swoją rzeczywistość i ku naszemu zdziwieniu,  w jakiś sposób nas określają, kim jesteśmy.

Myślę, że dobrze to ujęła jedna ze słuchaczek, która po przeczytaniu opowiadań, zaczęła dostrzegać wokół siebie przedmioty, które opowiadają jej swoją historię i nie są już bezpodmiotowe, obce: mają swój kształt, przeznaczenie, miejsce, wiążą się z konkretnymi wspomnieniami i są przez to bliższe, ciekawsze. Ożywają.

Dzięki Januszowi Ziarnikowi za przybycie, poświęcony nam czas i odkrywanie przed nami nowych dróg literackich.

 

 

 

Strefa banerowa