• zdjęcie

Wieczór autorski Reinharda Grossmanna w bibliotece szpitalnej

W poniedziałek 28 sierpnia 2017 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wieczór autorski niemieckiego pisarza Reinharda Grossmanna. Urodził się w 1934 r. w dzisiejszej Kamiennej Górze (Dolny Śląsk), obecnie mieszka w Szlezwiku-Holsztynie. Z wykształcenia jest anglistą, historykiem i znawcą teologii ewangelickiej. Od wielu lat ściśle współpracuje z germanistami z Uniwersytetu Łódzkiego oraz z poetami z naszego regionu. Jest człowiekiem niezwykle otwartym, ciekawym świata, ludzi i innych kultur. Kocha Polskę i często odwiedza nasz kraj. Jest autorem takich pozycji jak m.in.: „Teksty łódzkie. Retusz“, Münster 2010, „Polski profesor i inne historie miłosne“, Münster 2011, „Beerstein i inne opowieści o holokauście“, Aachen 2012, „Orgen.Trylogia. Więcej niż powieść kryminalna“, Aachen 2012, „Chór męski. Opowiadanie“, Freienwill 2015, „Walter i Zuzanna“, Bredstedt 2016.

Pisarzowi towarzyszyli: autorka przekładu jego utworów, dr Małgorzata Półrola z Łodzi oraz zaprzyjaźniony z nim Horst Reper - bardzo dobrze mówiący po polsku emerytowany dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacyjnego  w Scheersbergu, obecnie pełniący funkcję Prezesa Towarzystwa Przyjaźni Niemiecko-Polskiej we Flensburgu.

Utwory Reinharda Grossmanna zostały zaprezentowane przez dr Małgorzatę Półrolę i  Marię Duszkę - organizatorkę spotkania. Uczestnicy wieczoru wysłuchali kilku opowiadań dotyczących II wojny światowej. Miłą niespodzianką było to, że akcja jednego z nich dzieje się w Sieradzu.

Reinhard Grossmann i Horst Reoper nawiązali serdeczny kontakt z publicznością uczestniczącą w spotkaniu, odpowiedzieli wyczerpująco na wiele pytań, także tych niełatwych – dotyczących naszej wspólnej historii.

 

Strefa banerowa