• zdjęcie

Wspomnienia o ZPD „Sira” z Andrzejem Błaszczykiem

W dniu 20 września 2018 r. odbyło się w Filii nr 1 spotkanie z Andrzejem Błaszczykiem, który zaprezentował i omówił zebrane materiały o Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Sira”.

Zakład ten zbudowany był od podstaw w latach pięćdziesiątych minionego wieku. W najlepszym okresie swej działalności zatrudniał ok.3600 osób. Jego wyroby znane było na całym świecie.

Nie ma chyba mieszkańca Sieradza i okolic, który nie byłby związany z zakładem lub znał kogoś, kto był tam zatrudniony. Obecnie po świetności byłego zakładu pozostały budyni, w których mają swoja siedzibę liczne drobne zakłady pracy i wspomnienia byłych pracowników. Pan Andrzej skrupulatnie zbiera te wspomnienia i materiały, i dzieli się nimi, by ocalić od zapomnienia, tak ważne miejsce dla regionu.

Na spotkaniu mogliśmy dowiedzieć się jak powstał zakład, jak powstawały kolejne budynki zakładu, jak rozwijała się produkcja i gdzie były wysyłane gotowe wyroby. Niezwykle ciekawe były materiały na slajdach, opatrzone ciekawym komentarzem. Nie zabrakło też emocjonalnych komentarzy byłych pracowników, związanych z „Sirą”.

Dziękujemy Panu Andrzejowi, za podzielenie się z czytelnikami swoją wiedzą, pasją i zebranymi materiałami. Dzięki takim ludziom historia naszego regionu nie pójdzie w zapomnienie.


Strefa banerowa