W Filii nr 1 MBP uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki mogli wysłuchać relacji z pielgrzymki do Santiago de Compostela z miasta Leon, Katarzyny i Krzysztofa Pietrych, w czerwcu 2017 r.
Pielgrzymi przedstawili historię pielgrzymowania do Santiago, podzielili się swoimi doświadczeniami ze szlaku, opowiedzieli o różnicy kulturowej i spotkaniach z ciekawymi ludźmi m.in. Jacqueline Chopin – daleką krewną Fryderyka Chopina..
Nazwa Santiago pochodzi od Świętego Jakuba, gdzie zgodnie z tradycją chrześcijańską w mieście tym pochowany został apostoł.
Już w wiekach średnich do grobu apostoła pątnicy pielgrzymowali z całej Europy. Obecnie ta forma przemierzania szlaku przeżywa swój powtórny rozkwit.
Dawniej ludzie na pielgrzymkę wyruszali z domu. Obecnie pielgrzymuje się przeważnie wyznaczonymi szlakami, przy których znajdują się liczne schroniska (albergue), prowadzone przez bractwa i stowarzyszenia, osoby prywatne oraz samorządy. Jednym z symboli pielgrzymki jest muszla św. Jakuba, która stanowi znak rozpoznawczy pielgrzymów w drodze do Santiago.
To forma pielgrzymowania jest zupełnie inna, od tych, które znamy z naszego regionalnego doświadczenia: idzie się w samotności, bez wcześniejszej rezerwacji noclegów, z bagażem podręcznym na własnych ramionach. Zmusza to do refleksji nad własnym życiem, wyłącza z hałasu i zgiełku w jakim żyjemy, doświadcza się drugiego człowieka, takim, jakim jest i niewątpliwie otwiera się przestrzeń na doznania duchowe i otaczającą przyrodę. Człowiek odkrywa, że do życia wystarcza to, co niesie ze sobą.