Spotkanie DKK - "Rodzina" Monika Jaruzelska
Na spotkaniu w dn. 19.02.2016 r. DKK książka Moniki Jaruzelskiej pt. „Rodzina" wywołała żywą dyskusję i wzbudziła wśród uczestników wiele emocji i wspomnień. Powieść składająca się z rozsypanych kadrów wspomnień córki generała, uchyla rąbka tajemnicy o życiu rodziny Jaruzelskich. Pani Monika nie ocenia swoich rodziców, jedynie próbuje zrozumieć swoje życie i swoje postępowanie. Książka stała się przyczynkiem do wspomnień z dzieciństwa klubowiczów i dyskusji na temat relacji w rodzinie.
Spotkanie DKK - "Gra Anioła" Carlos Ruiz Zafon
W dniu 14 stycznia 2016 r. Carlos Ruiz Zafon, po raz kolejny po „Cieniu wiatru", wprowadził Klubowiczki w klimat uliczek, parków, kamieniczek tajemniczej Barcelony. Autor mrocznej powieści wodził nas „za nos", przeprowadzając przez kolejne wątki i zagadki, intrygi, romanse, by w końcu pozostawić niedosyt rozwikłania zagadki kryminalnej. Uczestnicy docenili mistrzostwo opowiadania o namiętności, przyjaźni, zaczarowanych książkach, labiryncie tajemnic i tragedii. Aby pozostać w niezwykłym klimacie Barcelony obejrzeliśmy prezentację miejsc, w których dzieje się akcja książki.
Spotkanie DKK - "Bez mojej zgody" Jodie Picoult
Na grudniowym spotkaniu w dn. 3.12.2015 r. DKK omówiliśmy książkę Jodi Picoult „Bez mojej zgody". Bohaterką książki jest trzynastoletnia Anna, która została poczęta w sztuczny sposób, po to, aby być dawcą krwi pępowinowej dla chorej na białaczkę siostry. Potem okazuje się, że przez kolejne lata jest dawcą krwi, szpiku i innych tkanek, aby Kate mogła przeżyć. Buntuje się w momencie, kiedy rodzice decydują bez jej zgody aby w wieku trzynastu lat została dawcą nerki dla uratowania życia siostry. Podejmuje trudną decyzję przeciwstawienia się rodzicom. Książka wg Klubowiczów pokazuje trudne wybory, dylematy rodziców chorych dzieci : czy można dla ratowania życia począć i poświęcać inne życie? Czy wykorzystując najnowsze technologie nauki pomagając jednym, skazywać innych na niebyt i traktowanie jak przedmioty? Czy moralne jest żądanie od dziecka ciągłego poświęcania się i narażania go na niebezpieczeństwo? Na te i inne dylematy, oparte często na własnych doświadczeniach burzliwie dyskutowali klubowicze.
Spotkanie DKK - "Dworek pod Lipami" Anna Szepielak
W dniu 5 listopada 2015 r. Klubowicze omówili książkę Anny Szepielak „Dworek pod Lipami". Bohaterką powieści jest pisarka "czytadeł" – Gabriela, która pragnie odciąć się od dotychczasowej literatury i napisać coś ambitniejszego. Kłopoty domowe i brak entuzjazmu, ze strony wydawnictwa do nowego pomysłu, nie sprzyjają tytułowej postaci. Zdania uczestników były podzielone, co do oceny główniej bohaterki. Doceniony został natomiast pomysł na konstrukcję powieści, spójny przebieg akcji, dar opowiadania autorki. Dzięki temu, zdaniem Klubowiczów, czyta się tę książkę z przyjemnością i zainteresowaniem.
Spotkanie DKK - "Życie jest piosenką" Jacek Cygan
W dniu 8 października 2015 r. Dyskusyjny Klub Książki przygotowywał się do spotkania autorskiego z Jackiem Cyganem, najpopularniejszym autorem tekstów przebojów muzycznych. Na spotkaniu została omówiona książka „Życie jest piosenką", która została bardzo pozytywnie przyjęta przez Klubowiczki. Autor odsłonił przed nami rąbek tajemnicy powstawania „złotych" przebojów. Uczestniczki spotkania czytały fragmenty książki, które szczególne im się podobały i dzieliły się swoimi refleksjami. Zaskoczeniem był fakt, że tekst układa się do melodii, a nie odwrotnie, a także to, że ważna jest też osobowość wykonawcy, która dany utwór ma wykonywać. Pozostało nam tylko czekać z niecierpliwością na spotkanie z autorem.
Spotkanie DKK - Podróże z Martyną Wojciechowską
18 czerwca 2015 r. tematem spotkania DKK była literatura podróżnicza. Klubowicze postanowili wyruszyć w podróż z Martyną Wojciechowską. Sama autorka jest już niezwykłą osobą, która ciągle odkrywa i realizuje swoje pasje. Znamy ją z licznych programów telewizyjnych, rajdów, podróży, wyczynowego nurkowania. W swoich niezwykłych książkach podróżniczych poznajemy dany kraj z perspektywy zwykłego mieszkańca danego kraju wraz z jego niezwykłą historią. Oczami Martyny Wojciechowskiej poznajemy kulturę, obyczaje, mentalność danej społeczności. Spotkanie z czytelniczkami było o tyle ciekawe, że każda z nich miała przeczytać jedną, dowolną książkę autorki. Pozwoliło nam to w krótkim czasie przenieść się do Boliwii, Wenezueli, czy Afryki i poczuć smak danego kraju. Az się chce samemu pojechać i zobaczyć wszystko na własne oczy.
Spotkanie DKK - „Król fryzjerów, fryzjer królów Antoine Cierplikowski” Marta Orzeszyna
28 maja 2015 r. Klubowicze rozmawiali o książce Marty Orzeszyny "Król fryzjerów, fryzjer królów Antoine Cierplikowski", przygotowując się tym samym do spotkania z autorką tej książki. Bohater powieści - Antoni Cierplikowski, znany w świecie fryzjer, który wyprowadził fryzjerstwo z suteren i wprowadził do salonów, który kreował przez dziesiątki lat modę na fryzury, twórca lakieru do włosów, kremu samoopalającego i wielu kosmetyków - urodził się i powrócił do Sieradza u schyłku swego życia. Jeszcze niektórzy mieszkańcy miasta pamiętają tę ciekawą i barwną postać snującą się po ulicach miasta. Ta książka i być może to spotkanie, przyczyni się do zachowania pamięci słynnego niegdyś Sieradzanina, o którego uczesanie zabiegały najznamienitsze białogłowy całego świata.
Spotkanie DKK - "Drzwi do piekła" Maria Nurowska"
W dniu 17 kwietnia 2015 r. klubowiczki na spotkaniu DKK omówiły książkę Marii Nurowskiej „Drzwi do piekła”. Zawiłe życie Darii już na początku dyskusji wzbudziło duże emocje. Część klubowiczek usprawiedliwiała postępowanie głównej bohaterki, inne krytykowały jej zachowanie. Przedstawiony obraz więzienia dla kobiet: ustalanie hierarchii przemocą, zależności, zachowanie osadzonych.... był dla czytelniczek wstrząsający. Autorka książki pokazuje, że z takiego „piekła” można wynieść iskrę nadziei na normalne życie i odrobinę wiary w siebie, choć udaje się to niewielu.
Spotkanie DKK - "Dobre geny" Hanna Cygler
26 marca 2015 r. w świątecznej atmosferze odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem na warsztat została wzięta książka „Dobre Geny” Hanny Cygler opowiadająca o zawirowaniach życiowych Marty Wendy – głównej bohaterki. Lektura wzbudziła żywą dyskusję i zainspirowała do rozmowy o relacjach rodzinnych, niespełnionych planach na życie, wyborach, o więziach i losach rodzinnych. Klubowiczki zastanawiały się czy Marta i jej matka byłyby szczęśliwe idąc za głosem serca? Czy w związku z wyborem tzw. „dobrych genów” zniszczyły to, co jest najważniejsze w życiu - miłość?
Spotkanie DKK - "Odette i inne opowiadania miłosne" Eric-Emanuel Schmitt
W Filii nr 1 MBP w Sieradzu w dniu 27.02.2015 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK, na którym omówiono książkę Erica-Emmanuela Schmitta „Odette i inne opowiadania miłosne”. Książka zawiera osiem historii miłosnych, ośmiu kobiet - od sprzedawczyni po milionerkę. Tym, co łączy te postaci, jest potrzeba drzemiącego w ich sercach uczucia – miłości. Bohaterki są przeważnie doświadczone przez życie – cierpią, próbują pogodzić się z trudnościami, jakie zsyła im los, borykają się z ciężkimi chorobami. Jednak bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdują, próbują odnaleźć radość w otaczającym je świecie, nie zawsze podejmując właściwe decyzje. Książka podobała się Klubowiczom, ponieważ można było odnaleźć w niej fragmenty swojego życia i próby rozwiązywania problemu.
Spotkanie DKK - „Rock Mann” Wojciech Mann
W dniu 22.01.2015 r. klubowicze spotkali się, aby podyskutować nad książką Rock-Mann Wojciecha Manna. Wprowadziła ona czytających w świat wspomnień z lat młodości: zakupu pierwszych sprzętów do słuchania i odtwarzania muzyki, zdobywania płyt, i oczywiście fascynacje rockendrolem. Podążając za autorem wspominali znanych twórców i wykonawców tej muzyki. Zarówno książka jak i jej autor została odebrana bardzo ciepło przez czytelników. Na spotkaniu narodził się pomysł „Rock-Mann II”, czyli wspólnego śpiewania rockendrola za pomocą karaoke.
Spotkanie DKK - "Miłość w czasach zarazy" G.G. Marquez
Tym razem Dyskusyjny Klub Książki otworzył swe podwoje na społeczność mieszkańców Sieradza i przeniósł swoją dyskusję w dn. 24.10.14 r. na główny holl Galerii Dekada. W otoczeniu restauracji i sklepów, przy gorącej herbacie klubowicze podążając za autorem powieści odkrywali meandry poszczególnych etapów i rodzajów miłości w życiu człowieka. Marquez, w książce "Miłość w czasach zarazy", w subtelny i magiczny sposób przeniósł dyskutantów „w latynoską atmosferę z II połowy XIX wieku, podkreśloną przez kolumbijskie budynki, tętniące życiem uliczki, stragany, port oraz życie miejscowych notabli i zwykłych ludzi. W tę stabilną wydawałoby się rzeczywistość wkradają się, co pewien czas epidemie cholery i wojny domowe”. Książka, niewątpliwie, nie tylko wprowadziła uczestników w klimat snutej opowieści wydawałoby się przy kominku, ale także zmusiła do refleksji nad własnym życiem.
Spotkanie DKK - "Cień Poego" Matthew Pearl
Po wakacyjnej przerwie Klubowicze spotkali się w dn. 10.09.2014 r., by omówić książkę M. Pearl'a „Cień Poego”. Uczestnicy uznali, że nie było łatwo, w letnie wieczory dotrzeć do ostatniej strony. Trudność sprawiały : język, utrzymany w stylu dziewiętnastowiecznym, szczegółowość, powolny rozwój akcji. Mimo trudności, docenili jednak kunszt dedukcji, niczym z Sherlocka Holmesa. Dyskutantów ujęła szlachetność głównego bohatera – Quentina Hobsona Clarka, który poświęcając karierę, miłość i narażając reputację za wszelką cenę pragnie rozwikłać zagadkę śmierci zmarłego pisarza Poego. Dyskusja, zachęciła uczestników do powtórnego przeczytania w jesienno-zimowe wieczory omawianej lektury.
Spotkanie DKK - Tanya Valko znana i nieznana
Na kolejnym spotkaniu w dn. 5.06.2014 r. Klubu DKK uczestnicy omówili twórczość Tanyi Valko - znanej czytelnikom głównie z sagi arabskiej : „Arabska żona”, „Arabska córka”, „Arabska krew” oraz „Arabska księżniczka”. Mało kto wiedział, że jest ona autorką książek o Libii: „Libia od kuchni”, „Życie codzienne w Trypolisie” oraz „Sahara – ocean ciszy”. Natomiast zainteresowania pisarki zdrowym stylem życia zaowocowały książkami: „Dość odchudzania – czas na dietę”, „Nowoczesna książka kucharska”, oraz najnowsza „Odchudzająca książka kucharska”. Dyskusja toczyła się oczywiście wokół sytuacji kobiet w krajach arabskich: ich stylu życia, dostępności do szkół, zależności kobiet od klanu rodzinnego i mężczyzn. W ten sposób Klubowicze przygotowali się do spotkania autorskiego z Tanyą Valko.
Spotkanie DKK - "Fikołki na trzepaku" i nie tylko...
Książka Małgorzaty Kalicińskiej „Fikołki na trzepaku” zainspirowała nas do przygotowania namiastki klimatu z czasów PRL-u. Jakie było zaskoczenie, gdy przybyłe Panie zobaczyły na stole kraciastą serwetę, goździki w wazonie, paluszki w musztardówkach, krówki, oranżadę i papier toaletowy (oczywiście szary) na sznurku..... Spotkanie 22.05.2014 r. rozpoczęło się od obejrzenia kroniki filmowej z lat 70. W takiej atmosferze łatwo było zatopić się w klimaty omawianej książki. Świat widziany oczami autorki jest bezpieczny, zwyczajny, pogodny. Książka na pewno cenna dla Warszawiaków, którzy oczyma wyobraźni mogą spacerować po opisanych ulicach. Historie rodzinne trochę zawiłe i zapewne przydało by się drzewo genealogiczne, aby uporządkować wydarzenia. Omawianie książki przeplatało się z własnymi wspomnieniami z tamtych czasów. Tym razem chciało by się powiedzieć” „I tak się trudno rozstać....”. Na koniec spotkania dla chętnych ku pamięci była do zabrania rolka papieru toaletowego.
Spotkanie DKK - "Miłość z kamienia" Grażyna Jagielska
W dniu 30 kwietnia 2014 r. została omówiona książka „Miłość z kamienia” Grażyny Jagielskiej, która stawia ważne pytania o związek dwojga ludzi. Czy kobieta musi wyrzec się siebie? Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego nie potrafi walczyć o swoje, odejść, skoro związek ją, dosłownie, zabija? Ile można poświęcić dla miłości? I dlaczego to my, kobiety, częściej rezygnujemy z siebie, nie oczekując tego samego od mężczyzny? Dlaczego niemożliwy jest kompromis? Gdzie są granice miłości? Wreszcie próbuje Jagielska rozstrzygnąć ważny etyczny dylemat: czy godzi się żyć z wojny?. Książka odsłania obsesje dręczące Grażynę Jagielską. Ciągłe oczekiwanie na telefon informujący o śmierci męża. Wstrząsający widok jego przedziurawionego pociskiem plecaka. Ta boleśnie prawdziwa, zapadająca w pamięć opowieść nie ma odpowiednika w literaturze. Czy można leczyć się ze stresu bojowego jak żołnierze wracający z wojskowych misji, jeśli nie wyjeżdżało się na wojnę? Na te i inne pytania klubowicze próbowali odpowiedzieć po przeczytaniu książki. W zrozumieniu powieści pomogły nam dwa krótkie wywiady w TVN z autorką.
Spotkanie DKK - "Hanka Bielicka. Umarłam ze smiechu" Zbigniew Korpolewicz
Pod koniec lutego w dn. 28.02.2014 r. klubowicze spotkali się, aby porozmawiać o książce Zbigniewa Korpolewicza „Hanka Bielicka. Umarłam ze śmiechu” dla niektórych uczestników DKK była powrotem do wspomnień z lat młodości i przypomnieniem ostatnich wystąpień artystki. Autor „przybliża życie zawodowe, drogę do wielkiej kariery, trudne wybory sceniczne. Pisze o dotychczas ukrytym za kulisami życiu osobistym Pani Hani – o jej charakterze, upodobaniach i rozterkach, o relacjach z mężczyznami i jej niekłamanej miłości do kapeluszy. Dyskusja toczyła się wokół życia prywatnego artystki, niepowtarzalnej osobowości estrady, nieprzemijającej sławy, a także o trudnych wyzwaniach w czasach PRL-u. Według czytelniczek książka uchyla też rąbka tajemnicy o życiu artystycznym czasów współczesnych aktorki.
Spotkanie DKK - "Przygoda z owcą" Haruki Murakami
W świątecznej oprawie i wigilijnym nastroju odbyło się 19.12.2013 r. kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem pod dyskusję została poddana „Przygoda z owcą” Haruki Murakami. Tak zazwyczaj bywa, że w okresie świątecznym do omówienia trafiają nam się książki, w których rzeczywistość nieoczekiwanie przeplata się z fantazją , a granica między nimi jest bardzo płynna. Niewątpliwie książka trudna do omówienia. Niektórzy klubowicze poddali się już w połowie nie docierając do końca powieści. Ci, którzy przeczytali do końca podzielili się na tych, którym książka się podobała i na tych którym się nie podobała. Dzięki temu dyskusja była bardzo owocna, bo opierała się konstruktywnej argumentacji swoich racji. Ta walka na argumenty sprawiła, że Ci którym nie udało się dotrzeć do końca, postanowili zatrzymać książkę, w celu jej dokończenia. Dziękujemy Panu Dyrektorowi MBP – Zbigniewowi Łuczakowi za wspieranie Klubowiczów małym „co nieco” i kompletem filiżanek , dzięki czemu nasze spotkania mogą się odbywać w wyjątkowej atmosferze.
Spotkanie DKK - "Przegrane życie Ewy Braun" Angela Lambert
27 listopada 2013 r. w czytelni Filii nr 1 MBP odbyło się kolejne spotkanie DKK. Przedmiotem dyskusji była książką "Przegrane życie Ewy Barun" A. Lambert. Klubowiczki oceniły ją pozytywnie ze względu na opis sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej Niemiec w tamtym okresie. Książka tak naprawdę uchyla drzwi do prywatności Hitlera. Ożywioną dyskusję wywołała oczywiście sama treść książki czyli związek Ewy z Hitlerem. Podczas spotkania Panie próbowały zrozumieć, co tak pociągało Ewę, że poświęciła swe życie tyranowi. Książka dla czytelniczek była o tyle ciekawa, że napisana z kobiecego punktu widzenia. Pobudza nas do przemyśleń. Jest pracą historyczną, dobrze udokumentowaną, która jednak czyta się jak powieść.
Spotkanie DKK - "Świat według Clarksona"
W piękny jesienny poranek 24.10.2013 r.klubowicze postanowili omówić książkę "Świat według Clarksona" niezwykle błyskotliwego "testera" samochodów, prezentera jednego z najpopularniejszego programu telewizyjnego "Top Gear - Jeremiego Clarksona. Nastawieni na tryskającą humorem powieść, czytelnicy po przeczytaniu trochę się zawiedli. Książka owszem, pogodna, z humorem iście angielskim nie wszystkim czytającym przypadła do gustu ze względu na zamieszczone odniesienia do różnych postaci i miejsc nie znanych naszej kulturze, czy naszemu poczuciu humoru. Klubowiczom spodobało się natomiast spojrzenie Clarksona na świat pełen absurdów, gdzie z ironią obnaża bezsens wielu aspektów życia we współczesnym świecie. Na koniec spotkania wspólnie obejrzeliśmy jeden z programów autora.
Spotkanie DKK 31.01.14 r. - "Czas nadziei" Jolanta Wachowicz-Makowska
Po trudnych lekturach z przyjemnością klubowicze przeczytali „Czas nadziei” Jolanty Wachowicz-Makowskiej. Książka pełna optymizmu i nadziei, choć porusza trudne problemy ludzi nieuleczalnie chorych. Pokazuje, że człowiek dopiero w obliczu zbliżającej się śmierci jest w stanie spełniać swoje marzenia, pokonywać i przekraczać granice własnych ograniczeń i możliwości. Pokazuje też na przykładach drugoplanowych bohaterów, że każdy czas jest dobry, aby zmienić swoje życie, bez względu na to, jakie ono do tej pory było. Uczestnicy spotkania jednogłośnie przyznali, że książkę warto było przeczytać.
Spotkanie DKK - twórczość Szymona Hołowni
Tematem spotkania po długiej wakacyjnej przerwie była twórczość Szymona Hołowni. W ten sposób przygotowywaliśmy się do spotkania autorskiego. Omawialiśmy takie książki jak "Ludzie na walizkach", "Monopol na zbawienie", "Last minute", "Tabletki z krzyżykiem", "Niebo dla średniozaawansowanych". Dyskusja toczyła się wokół zagadnień poruszanych w książkach m.in. różnorodności chrześcijaństwa, problemach wiary i niewiary, zgadaniem się, bądź nie z poglądami Pana Szymona. Rozważaliśmy społeczne i duchowe problemy wiary i Kościoła. Pojawiło się wiele pytań bez odpowiedzi i takich, które chcemy zadać autorowi. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie autorskie.
Spotkanie DKK - "Bóg, życie i twórczość" Szymon Hołownia
24 maja 2013 r. na spotkaniu DDK, klubowicze rozmawiali o książce Szymona Hołowni „Bóg, życie i twórczość”. Autor przedstawia w niej opinie ludzi, często potoczne, na temat wiary katolickiej. Potem porządkuje je według dogmatów wiary. Hołownia odwołuje się też do tradycji judaistycznej i islamskiej. Pokazuje różnice i zbieżności postrzegania Boga w tych trzech największych religiach monoteistycznych. Ta książka może pomóc dostarczyć katolikom argumentów w obronie własnej wiary. Uczestnicy byli pod wrażeniem wszechstronnej wiedzy autora. Hołownia oprócz własnych przemyśleń, próbuje zrelacjonować to, co piszą w danym temacie związanym z Bogiem jego ulubieni autorzy i publicyści, i te fragmenty są najtrudniejsze do czytania. Niektórym osobom nie odpowiadał język, często prześmiewczy, lekki , niepasujący do poruszanych problemów. Zdaniem klubowiczów sposób komentowania wydarzeń biblijnych kierowany jest do młodych czytelników. Niewątpliwie lepiej słucha się Pana Szymona, niż czyta. Po omówieniu lektury rozpoczęła się dyskusja wokół spraw religii, stosunku do niej, sposobu postrzegania tematów związanych z wiarą.
Spotkanie DKK - "Ciekawy przypadek Beniamina Buttona i inne opowiadania" F.S. Fitzgerald
Nasi Klubowicze wyjątkowo uczcili Światowy Dzień Poezji, przypadający na 21 marca 2013 r. Na spotkanie autorskie zaprosili doktora nauk humanistycznych i poetę jednocześnie - Zbigniewa Łuczaka. Gość zaprezentował swoje wiersze, te już wydane oraz te „z szuflady”. Następnie zabraliśmy się do omówienia „Ciekawego przypadku Beniamina Buttona i innych opowiadań” F. Scotta Fitzgeralda. Uczestnikom spotkania najmniej podobało się pierwsze opowiadanie - o człowieku, który urodził się staruszkiem, a zakończył życie stając się noworodkiem. Klubowicze zgodnie podkreślili, iż opowiadania zawierają mądrość życiową oraz ciekawe spojrzenie na ludzką egzystencję. Pokazują, że sukces może być ulotny, a niepowodzenie ma często gorzki smak. W swoich opowiadaniach autor pochyla się nad ludzkim losem i jego paradoksami.
Spotkanie DDK - "Dom na Zanzibarze" Dorota Katende
W zimowe, lutowe, pochmurne popołudnie 15.02.2013 r. klubowicze z przyjemnością przenieśli się w afrykańskie klimaty Doroty Katende "Dom na Zanzibarze". Autorka opowiada o swoim życiu, które jest pełne zawirowań i trudności. Ma za sobą nieudane małżeństwa, trójkę dzieci i kłopoty finansowe. Mimo to udaje się jej znaleźć swoje miejsce na ziemi i zrealizować swoje marzenia. Kupuje dom na Zanzibarze, zakłada biuro podróży i organizuje safari. Klubowicze zauważyli, że autorka w książce mało uwagi poświęca dzieciom. Może z uwagi na to, aby po ukazaniu się powieści oszczędzić im identyfikację osobową? Mimo zachwytów autorki Afryką, między wierszami wyłania się inne jej oblicze, pełne zabobonów, czarów zazdrości, trudności administracyjnych, złośliwości, z którymi bohaterka musi się zmagać. Niewątpliwie książka Doroty Katende jest świetną reklamą biura podróży, które prowadzi, oraz zaprzyjaźnionych hoteli i innych atrakcji. Mimo tych wszystkich smaczków lektura podobała się Klubowiczom, uchylając rąbka nieznanej nam kultury i obyczajów.
Spotkanie DKK - "Zaskoczony radością" C.S. Lewis
Niemały "orzech do zgryzienia" miały Klubowiczki DKK, które spotkały się 11.01.2013 r., by omówić książkę C.S. Lewisa "Zaskoczony radością". Autor analizuje swoje życie pod kontem wiary, jej utraty i ponownego nawrócenia. Temat szczególnie trudny, ze względu na "dotykanie" sfer osobistych, często niezrozumiałych dla drugiego człowieka, który nie posiada tychże doświadczeń. Poza tym temat niemodny, o tym się nie mówi pozytywnie, trendy jest mówienie negatywne. Dodatkowy kłopot w trakcie czytania sprawiało nam odnoszenie się Lewisa do literatury europejskiej, ale mało nam znanej. Na deser obejrzany został fil pt.: "Lewis poza Narnią", który rzeczowo, z humorem iście angielskim pomógł nam lepiej zrozumieć przesłanie autora. Myślę, że niektóre Panie które nie przebrnęły do końca, po spotkaniu z przyjemnością powrócą do lektury.
Spotkanie DKK - Literacki obraz arabskiej kobiety a rzeczywistość
Piękna pogoda majowa zachęciła klubowiczów do opuszczenia murów biblioteki i przeniesienia spotkania do kawiarni Piramida w dniu 22 maja 2012 r. Temat też był nietypowy : "Literacki obraz arabskiej kobiety a rzeczywistość". Każdy z uczestników przeczytał książkę o kobietach muzułmańskich, opartą na faktach biograficznych. Do dyskusji zaprosiliśmy właściciela "Piramidy" - pana Tareqa Yacouba, który podzielił się z nami wiedzą i własnymi doświadczeniami kultury muzułmańskiej. Dzięki temu mogliśmy skonfrontować treści książek z rzeczywistością. Dzięki uroczemu panu Yakoubowi obraz kobiety w oczach klubowiczów zmienił się, świat ten wydał się bardziej zrozumiały, a postępowanie uzasadnione. W zamyśle Rektora WSHE w Sieradzu to spotkanie zapoczątkowało cykl luźnych spotkań w restauracji Piramida o kulturze innych narodowości, dylematach moralnych, filozoficznych, religijnych.
Spotkanie DKK - "Cień wiatru" C.R. Zafona
W dniu 17 kwietnia 2012 r. Klubowicze przybyli na spotkanie, by omówić książkę Carlosa Ruiza Zafona „Cień wiatru”. Powieść przenosi nas do części starego miasta Barcelony w okresie burzliwych zmian w Hiszpanii za rządów Franko. Już od samego początku autor stwarza niesamowity nastrój, tajemniczy klimat. Głównym bohaterem powieści jest dziesięcioletni Daniel Semper. Zaprowadzony przez swego ojca do tajemniczego miejsca, pełnego labiryntów różnorodnych książek, oddanych przez swych właścicieli, zgubionych i zapomnianych, ma wybrać ta jedną, której będzie opiekunem. W taki właśnie sposób chłopiec trafia na dzieło tajemniczego autora Juliana Caraxa, zatytułowaną Cień wiatru, której staje się głównym bohaterem, a nawet więźniem. Od tego momentu życie chłopca interesującego się Caraxem narażone jest na niebezpieczeństwo i splata się z losami ludzi bliskich autorowi. Klubowiczom podobały się: styl pisarski, tło akcji, wielowątkowość, nieprzewidywalność rozwoju i zakończenia akcji. Książka została przyjęta pozytywnie, choć dla niektórych osób nie była tak porywająca, jak zapowiadały recenzje.
Spotkanie DKK – „Historia teatru na przestrzeni dziejów”
W dniu 20 marca 2012 r. klubowicze spotkali się, by wysłuchać prelekcji na temat: „Historia teatru na przestrzeni dziejów” przygotowanej przez Joannę Lisiecką. Prelekcja w sposób chronologiczny ukazywała zmiany zachodzące w teatrze od jego narodzin w starożytnej Grecji aż do współczesności. Wystąpieniu towarzyszył pokaz slajdów, anegdoty związane z teatrem i dobry humor obecnych. W dniu 28 marca br. Klubowicze spotkali się w Teatrze Miejskim w Sieradzu, by obejrzeć sztukę „Rewizor” wystawioną przez aktorów teatru im. Jaracza w Łodzi. Sztuka bardzo podobała się uczestnikom. W ten sposób uczciliśmy „Dni teatru” i włączyliśmy się w projekt „Dotknij teatru”.
Spotkanie DKK - "Dolina Radości" Stefana Chwina
Dyskusyjny Klub Książki spotkał się w nietypowy dzień - 29 lutego 2012r., - by omówić nietypową książkę pt. „Dolina Radości” autorstwa naukowca, historyka literatury i pisarza z Gdańska - Stefana Chwina. Pisarz przez pryzmat głównego bohatera powieści wprowadził nas w klimatyczny czas przedwojnia, II wojny światowej i czasów powojennych. Nie są to losy godnego chwały patrioty, ale losy człowieka bez narodowości, bez tożsamości, który jedynie pragnie przeżyć i przetrwać trudny czas, oddając się swojej pasji - charakteryzacji twarzy oraz pielęgnacji jedynej miłości swojego życia - Anny. Dyskusja towarzysząca spotkaniu toczyła się wokół historycznych wydarzeń tamtego okresu, barwnych losów bohatera ukazanych na tle wydarzeń społeczno - politycznych oraz zamysłów autora, co do przesłania książki.
Spotkania DKK - "Aby do pełni" Agata Harrison
Zima nie zaskoczyła Klubowiczek i bez problemów w licznym gronie przybyły na spotkanie 17. 01.12, by omówić książkę Agaty Harrison „Aby do pełni”. Po poprzedniej lekturze, powieść ta wydała się lekką, przyjemną i łatwą do przeczytania. Treść utworu, to romans współczesnego „kopciuszka”(zaniedbanej, ale mądrej nauczycielki) z dziennikarzem - przystojnym, wydawałoby się „lekkoduchem” , któremu żadna „białogłowa” się nie oprze. Powieść sowicie zakrapiana czarami, przedstawionymi w sposób ironiczny, chwilami komiczny, mającymi rzekomo wpływ na losy bohaterów. Dla niektórych czytelniczek opowiadania Lenki Lipowskiej, poniekąd fantastyczne, wplecione w treść książki były najciekawszymi fragmentami książki. Dyskusję toczyła się wokół głównych bohaterów, ich póz, obrazu życia po śmierci, przedstawionego w opowiadaniach, a także rozmów gołębi na dachu, wygłaszających ciekawe sentencje. Podsumowaniem, a w zasadzie puentą rozmów nad książką było stwierdzenie, że nie można ludzi sądzić po pozorach.