"Prawo spadkowe" - wykład dr Jacka Chedy
W dniu 19 lutego br. , w Filii nr 1 MBP w Sieradzu, dr Jacek Cheda w sposób jasny i czytelny przedstawił prawa i obowiązki spadkobiercy i spadkodawcy. Przytoczone przykłady pomogły uczestnikom odnaleźć się w ich konkretnej sytuacji. Po spotkaniu wykladowca udzielał uczestnikom indywidualnych porad w sprawach spadkowych.
"Skąd wzięła się Ziemia Sieradzka" wykład Jacka Jordana
W dniu 4 lutego br. Dyskusyjny Klub Książki oraz zainteresowani mieszkańcy Sieradza mogli uczestniczyć w ciekawym, odkrywczym wykładzie Jacka Jordana. Historyk przedstawił i uzasadnił swoją teorię o istnieniu plemienia Warcan. Wyjaśnił i nakreślił podziały administracyjne i granice historyczne Ziemi Sieradzkiej. Wskazał również najważniejsze i najbardziej wpływowe ośrodki życia społecznego w poszczególnych okresach historycznych. Wykład wzbudził duże zainteresowanie. Przy okazji „tłustego czwartku" można było skosztować pączki, ufundowane przez Dyrektora MBP.
"Jak państwo prawa może przeciwdziałać terroryzmowi?" wykład dr hab. Krzysztofa Wiaka
W dniu 29 stycznia br. w Filii nr 1 po raz drugi gościliśmy prof. Krzysztofa Wiaka, członka - korespondenta Papieskiej Akademii Życia. Tym razem, jak wskazuje temat, mieliśmy okazję zapoznać się, w jaki sposób państwo może zapobiegać terroryzmowi. Profesor K. Wiak zwrocił uwagę jak zmienia się prawo karne w związku z nowymi technologiami teleinformatycznymi i nowymi sposobami działania terrorystów. Profesor udowadniał na przykładach jak trudno jest tworzyć prawo, które będzie sprawiedliwe dla poszkodowanego i sprawcy.
Origami w Filii nr 1
W dniu 29 stycznia br. odbyły się w Filii nr 1 MBP zajęcia plastyczne. Podczas spotkania przybliżono historię origami oraz zasady składania papieru. A potem zaczęło się najlepsze – spotkanie z kwadratowym arkuszem. Panie, pod czujnym okiem Pani Grzymisławy Galant, wykonywały gwiazdki z papieru. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac Pani Grzymisławy, która została przyjęta z dużym zainteresowaniem i zachwytem.
O pracy rehabilitanta
Filia nr 3 zorganizowała spotkanie z rehabilitantem, który na co dzień zajmuje się m. in. korygowaniem wad postawy u dzieci. Na spotkanie zaproszone zostały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 . Gość mówił na temat wad postawy, przyniósł ze sobą piłki lekarskie, drążki do ćwiczeń i buty rehabilitacyjne. Atmosfera była bardzo przyjacielska i swobodna, dzieci zadawały wiele pytań. Najbardziej podobały się wykonywane wspólnie ćwiczenia gimnastyczne. Na zakończenie uczestnicy wyrazili chęć kolejnego spotkania i zapoznania się z technikami masażu leczniczego.
Życie jest piosenką - spotkanie autorskie z Jackiem Cyganem
Filia nr 1 MBP jeszcze jest pod wpływem aury, jaką pozostawił po spotkaniu w dn. 16 października 2015 r. najpopularniejszy autor tekstów piosenek, wspaniały, ciepły człowiek – Jacek Cygan. Spotkanie w profesjonalny sposób poprowadziła redaktor „Naszego Radia" - Monika Waraczyńska. Na spotkaniu nie zabrakło anegdot, zabawnych opowieści, związanych z powstawaniem tekstów. Autor przeplatał barwne historie, fragmentami książki „Życie jest piosenką". Można było się dowiedzieć, w jaki sposób autor pracuje nad tekstem, w jakich okolicznościach powstawały znane przeboje. Myślę, że jeszcze długo to spotkanie będzie "śpiewało" w naszych sercach.Spotkanie odbyło się dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Miasta Sieradza, w ramach projektu „Bliżej Literatury", na wniosek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Oddział w Sieradzu.
Dziękujemy władzom Uczelni (współorganizatorowi), za udostępnienie auli, Eweline Dobrzyńskiwej, która reprezentowła i wspomagała liczne działania organizacyjne i promocyjne, SCK za życzliwość i wsparcie potrzebnymi urządzeniami oraz za obecność wszyskim mediom, które nam towarzyszyły i dzięki nim możemy w tej aurze jeszcze jakiś czas pozostać.
Spotkanie autorskie z Martą Orzeszyną
2 października br. mogliśmy uczestniczyć w niezwykłym spotkaniu z Martą Orzeszyną, autorką książki „Król fryzjerów, fryzjer królów – Antoine Cierpikowski : biografia intymna”. Pisarka przybyła na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 1 MBP w Sieradzu. Pani Marta wprowadziła nas w świat Antoin'a, odkrywając nieznane dotąd historie z jego życia. Wszelkie tezy poparła dokumentami, listami oraz relacjami osób, które osobiście znały wirtuoza nożyc i grzebienia. Autorka wielokrotnie podkreślała, iż Antoine był postacią wybitną, która dokonała prawdziwych rewolucji w świecie mody. Jej zdaniem, nie ma drugiego Polaka, który zrobiłby tak wielką karierę jak Cierplikowski. Spotkanie wzbogaciła prezentacja materiałów zgromadzonych przez autorkę. Warto dodać, iż praca nad książka oraz jej publikacja zaowocowała tym, iż autorka posiada już prawdziwą kolekcję przedmiotów związanych z karierą i dokonaniami mistrza Antoine’ a. Są to m.in. flakony perfum, puderniczki, fotografie, które spływają do pisarki z najdalszych zakątków świata. Dziękujemy Pani Marcie za ciekawe spotkanie oraz niezwykłą atmosferę.
Serdecznie Dziękuję wszystkim mediom za obecność podczas spotkania, życzliwość oraz wsparcie. W szczególności zaś serdecznie dziękujemy „Naszemu Radiu” i Pani Monice Waraczyńskiej , która od początku wspierała nasze działania na antenie i była dużym wsparciem w organizacji spotkania. Za obecność Dziękujemy także Władzom miasta, przedstawicielom lokalnych instytucji oraz wszystkim uczestnikom spotkania. Sieradz nie może milczeć o książce poświęconej Antoniemu Cierplikowskiemu, kiedy mówi o niej cały świat. Pani Marta Orzeszyna, pisząc biografię najsłynniejszego fryzjera na świecie, podarowała miastu Sieradz niepowtarzalną szansę oraz rozgłos. W końcu ten, który „ze sztuki fryzjerskiej uczynił sztukę prawdziwą” pochodził z naszego miasta.